آموزش گام به گام كوتاه كردن بند ساعت فلزی در خانه

كوتاه كردن بند ساعت فلزی

بندهای فلزی ساعت، از گذشته محبوبیت زیادی داشته است و امروزه با وجود انواع بند سیلیکونی ساعت هوشمند، افرادی هستند که ترجیح می دهند بند ساعت هوشمندشان فلزی باشد.

این بندها با اندازه های استانداردی تولید و به بازار عرضه می شوند که ممکن است برای عده ای از افراد بلند و اذیت کننده باشد؛ بنابراین برای كوتاه كردن بند ساعت فلزی به دنبال راهکار هایی می گردند. آسان ترین روش برای انجام این کار، جدا کردن پین و پل های بین بند با لوازم مخصوص به صورت اصولی است.

چه اندازه ای برای بند ساعت مناسب است؟

اندازه ساعت و بند آن باید به گونه ای باشد که به راحتی روی مچ دست قرار بگیرد؛ یعنی نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد باشد. در صورتی که ساعت روی پوست دست علامت بیاندازد، بیانگر تنگ بودن ساعت است. به عبارتی در این حالت ساعت به دست فشار وارد کرده و موجب ناراحتی فرد و محدود کردن جریان خون می شود.

از سوی دیگر اگر ساعت به شکل آزادانه دور مچ دست بچرخد، نشان دهنده گشاد بودن بند ساعت است. آزاد بودن ساعت موجب آسیب دیدن و خراش برداشتن آن می شود. علاوه بر گشادی و تنگی بند ساعت، باید به سایز خود ساعت نیز توجه داشته باشید که اندازه صفحه ساعت متناسب با دور مچ دستتان باشد. 

به طور کلی اگر اندازه مچ دست 15 الی 17 سانتی متر باشد، ساعت هایی با قطر صفحه 38 تا 42 میلی متر و برای دور مچ دست 19 الی 20 سانتی متر ساعت هایی با قطر 44 تا 46 میلی متر مناسب خواهد بود. لازم به ذکر است که ساعت های کوچکتر و ظریف تر شباهت بیشتری به زیورآلات دارند.

برای كوچک كردن بند فلزی ساعت چه کار کنیم؟

لوازم مورد نیاز برای كوتاه كردن بند ساعت فلزی

کوچک کردن بند ساعت فلزی را می توانید به سادگی در خانه انجام دهید. برای این منظور کافیست مراحل زیر را طی کنید:

1. اندازه گیری دقیق مچ

برای اندازه گیری مچ دست کافیست از یک متر نواری منعطف استفاده کنید و از زیر استخوان مچ به دور دستتان اندازه بزنید. برای تعیین محل دقیق خروج پین ها باید ساعت را در قسمتی از مچ که ساعت را می بندید، قرار دهید. 

سپس بند استیل ساعت را سفت کنید و پین های فلزی را آزاد نمایید تا بند ساعت به شکل کاملا صاف روی مچ قرار بگیرد. دقت داشته باشید که باید به تعداد یکسان پین از دو طرف بند خارج نمایید تا تعادل قلاب ساعت حفظ شود.

2. انتخاب محل مناسب برای کوتاه کردن بند ساعت فلزی

جدا کردن پین های بند ساعت

باز کردن پین ها کاری حساس و پیچیده است و باید آن را با دقت انجام داد. بهتر است برای انجام این کار، پارچه ای نرم زیر دستتان پهن کرده تا در صورت افتادن ساعت، ضربه ای به آن وارد نشود و محیطی را انتخاب کنید که از نظر شلوغی و شرایط نوری مناسب باشد. 

همچنین یک ظرف در کنار دست خود داشته باشید تا وسایل ریزی که از ساعت خارج کرده اید را داخل آن بیاندازید. دقت داشته باشید که برای کوچک کردن بند ساعت فلزی به ابزار آلاتی مانند آچار Push-Pin یا سوزن تنظیم بند، چکش کوچک برای وارد کردن ضربات ضعیف به پین، حوله یا پارچه تمیز، انبردست کوچک یا موچین و ابزاری برای نگه داشتن ساعت به شکل افقی نیاز خواهید داشت.

3. خارج نمودن پل های اتصال برای کوتاه کردن بند فلزی

پس از تهیه وسایل و ابزار لازم برای کار و تعیین تعداد پین هایی که نیاز است خارج شوند، حساس ترین قسمت کار شما یعنی خارج سازی پل های اتصال شروع می شود. در قسمت پشت بند فلزی ساعت فلشی کوچک وجود دارد که نشان می دهد پین باید از کدام قسمت خارج شود.

بند ساعت را به نحوی قرار دهید که محل خروج پین به سمت زیر باشد. می توانید از یک فوم برای نگه داشتن بند ساعت استفاده کنید. سوزن را پشت پین بگذارید و ضربه های آرام و مداومی را با چکش به آن بزنید تا پین از پل خارج شود. سپس از یک انبر کوچک یا انگشتتان برای خارج کردن پین استفاده کنید و پین را در ظرفی قرار دهید تا گم نشود.

4. اتصال مجدد پل ها پس از کوتاه کردن بند ساعت فلزی

جدا کردن پل بندهای فلزی

بعد از خارج کردن تعداد مناسبی پین از بند، باید بند را مجدد وصل کنید. اکنون باید بند ساعت را به شکلی قرار دهید که محل خروج پین به سمت خودتان باشد، تا بتوانید پین را داخل پل بگذارید و با استفاده از سوزن و چکش پین را در جای خود محکم کنید. 

برای طرف دیگر بند نیز این کار را تکرار کنید و چند بار باز و بسته کنید تا از محکم بودن آن اطمینان حاصل نمایید. به این ترتیب به راحتی می توانید کوتاه کردن بند ساعت فلزی در خانه را خودتان انجام دهید.

قانون انگشت کوچک برای تعیین اندازه ساعت مچی

این قانون می گوید شما باید بتوانید در زیر بند ساعت مچی بسته خود، انگشت کوچکتان را جای دهید. در واقع زمانی ساعت اندازه مناسبی برای مچ دستتان دارد که فقط کمتر از 1 اینچ یا همان دو سانت روی دست شما جابه جا شود. 

در آخر، كوتاه كردن بند ساعت فلزی

امروزه تنوع ساعت های مچی استیل و فلزی موجود در بازار بالا است و این ساعت ها همیشه از محبوبیت خاصی برخوردار بوده اند و هستند. اما گاهی اوقات اندازه بند آن ها ممکن است، متناسب با مچ دست شما نباشد. 

برای كوتاه كردن بند ساعت فلزی، ابتدا مچ دست خود را اندازه بگیرید و با استفاده از وسایلی مانند موچین، سوزن و… متناسب با دستتان، پین ها را آزاد و بند را کوتاه کنید. در صورت در دسترس نبودن وسایل یا فراهم نبودن شرایط، می توانید به فروشگاه لوازم جانبی آنلاین کوشاجانبی برای خرید یک بند جدید مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک میخوای؟